Η Ζαχαρή Λάουρα είναι Ψυχολόγος με ιδιωτικό γραφείο στο Νέο Ηράκλειο. Είναι πτυχιούχος του τμήματος Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και κάτοχος μεταπτυχιακού στην Κλινική Ψυχολογία από το Πανεπιστήμιο Leiden της Ολλανδίας. Ειδικεύτηκε στην Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία από το Ινστιτούτο Έρευνας και Θεραπείας της συμπεριφοράς, έχει λάβει την βασική εκπαίδευση στην θεραπεία εστιασμένη στην Συμπόνια, καθώς και μετεκπαίδευση στην Κλινική Ψυχοπαθολογία και την ΔΕΠΥ, ενώ έχει ολοκληρώσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα Σεξουαλικής Διαπαιδαγώγησης Παιδιών και Εφήβων. Με στόχο τη συνεχή επιμόρφωση και ενημέρωσή της σε θέματα που αφορούν στο αντικείμενό της, συμμετέχει σε σεμινάρια, συνέδρια και μετεκπαιδεύσεις. Η εμπειρία της περιλαμβάνει εργασία σε τομείς όπως την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τον προσφυγικό τομέα και ψυχοπαιδαγωγικές μονάδες και κέντρα ειδικών θεραπειών, παρέχοντας υπηρεσίες σε παιδιά, εφήβους και ενήλικες. Αυτή την περίοδο, προσανατολίζεται κυρίως στην θεραπεία ενηλίκων. Παρέχει εξατομικευμένη υποστήριξη με βάση το αίτημα του εκάστοτε ενδιαφερόμενου, καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα ψυχοσυναισθηματικών δυσκολιών, όπως διαταραχές άγχους και διάθεσης, έλλειψη αυτοεκτίμησης, φοβίες, δυσκολίες στις διαπροσωπικές σχέσεις, διαχείριση θυμού, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.