Η Τσιαφούτη Δήμητρα είναι Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια και διατηρεί ιδιωτικό γραφείο στους Αμπελόκηπους. Απέκτησε πτυχίο Ψυχολογίας από το Πάντειο Πανεπιστημίο και έλαβε μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Ψυχική υγεία και Ψυχιατρική Παιδιών και Εφήβων της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Επιπροσθέτως, μετεκπαιδεύτηκε στη Συστημική Ψυχοθεραπεία και τη θεραπευτική προσέγγιση SANE - System Attachment Narrative Encephalon, η οποία ενσωματώνει τις αρχές της σύγχρονης μετα-νεωτερικής συστημικής προσέγγισης με τη θεωρία των συναισθηματικών δεσμών, την αφηγηματική ψυχολογία και τις νεότερες ανακαλύψεις στις νευροεπιστήμες. Στα πλαίσια της συνεχούς κατάρτισής της, έχει παρακολουθήσει πλήθος επιμορφωτικών σεμιναρίων πάνω σε θεματικές όπως η θεραπεία της ψυχογενούς βουλιμίας, η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και διαταραχές αυτιστικού φάσματος, οι δεξιότητες και τεχνικές θεραπείας ζεύγους, κ.α. Επίσης, έχει ολοκληρώσει μετεκπαιδευτικά σεμινάρια του Αιγινήτειου Νοσοκομείου αναφορικά με την Κλινική Ψυχοπαθολογία ενώ μέσα από την αφοσίωσή της στην έρευνα εξακολουθεί να παρακολουθεί τις τρέχουσες επιστημονικές εξελίξεις και την εφαρμογή τους στην Ψυχοθεραπεία. Η κυρία Τσιαφούτη έχει αποκτήσει σημαντική εμπειρία μέσα από τις συνεργασίες της, στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, τόσο με δημόσιες όσο και με ιδιωτικές δομές, καθώς επίσης παρέχοντας, εθελοντικά, συμβουλευτική υποστήριξη στα μέλη της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. Παράλληλα με το ιδιωτικό της γραφείο, συνεργάζεται με Κέντρα Ειδικών Θεραπειών παρακολουθώντας παιδιά, εφήβους και γονείς.