Η Τελιανίδη Λένα είναι Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια με ιδιωτικό γραφείο στο Μενίδι. Σπούδασε στο τμήμα Ψυχολογίας του Μητροπολιτικού Πανεπιστημίου του Λονδίνου, με μεταπτυχιακές σπουδές στην Κλινική Ψυχολογία από το Πανεπιστήμιο Leiden της Ολλανδίας. Αποσκοπώντας στη συνεχή επιμόρφωση και κατάρτισή της, έχει αποκτήσει Δίπλωμα ανώτερης πρακτικής από το Κέντρο Εφαρμοσμένης Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής στη Γνωσιακή - Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία και έχει παρακολουθήσει πληθώρα επιμορφωτικών σεμιναρίων. Είναι μέλος του British Psychological Society και απέκτησε πολύτιμη εμπειρία ως ασκούμενη Ψυχολόγος στο Κέντρο Ημέρας Ψυχοκοινωνικών Παρεμβάσεων "Franco Basaglia" της Εταιρείας Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ψυχικής Υγείας, αλλά και στη Μονάδα Φροντίδας Ηλικιωμένων "'Ακτιος". Στο γραφείο της, παρέχει συμβουλευτική γονέων και παρεμβάσεις για την αντιμετώπιση και διαχείριση πλήθους διαταραχών, με ιδιαίτερη εμπειρία στην αντιμετώπιση ψυχολογικών δυσκολιών, άγχους, κρίσεων πανικού, φοβιών, κατάθλιψης και ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής.