Η Παπασούλη Αναστασία είναι Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια με ιδιωτικό γραφείο στο Γαλάτσι. Αποφοίτησε από το Τμήμα Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και μετεκπαιδεύτηκε στις μαθησιακές δυσκολίες στη Μονάδα Αναπτυξιακής Παιδιατρικής στη Β' Παιδιατρική Κλινική και στη Σχολική Ψυχολογία στο κέντρο Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Επίσης, παρακολούθησε το πρόγραμμα ειδίκευσης στο Συνθετικό Μοντέλο Συστημικής Θεραπείας στο Εργαστήριο Διερεύνησης Ανθρωπίνων Σχέσεων. Στα πλαίσια της συνεχιζόμενης κατάρτισης της, παρακολουθεί πληθώρα σεμιναρίων που άπτονται σε θέματα σχολικής ψυχολογίας, ειδικής αγωγής και συμβουλευτικής γονέων. Έχει προσφέρει εθελοντική εργασία ως σύμβουλος σε κοινωνικούς φορείς ενώ σήμερα, παράλληλα με το γραφείο της, συνεργάζεται με διάφορα θεραπευτικά κέντρα, όπως το Κέντρο Ψυχοπαιδαγωγικής Υποστήριξης "Ψυχ...Αγωγείν", το Κέντρο Λόγου και Συμπεριφοράς - Επινόηση και το Κέντρο Θεραπευτικών Προγραμμάτων "Ορίζοντας". Έχοντας αποκτήσει αξιόλογη εργασιακή εμπειρία, αναλαμβάνει τη θεραπεία παιδιών, εφήβων και ενηλίκων, τη θεραπεία ζεύγους καθώς και την ομαδική θεραπεία, εφαρμόζοντας το Συνθετικό - Συστημικό μοντέλο.