Η Μπακογεώργου Χαρά είναι Παιδίατρος με ιδιωτικό ιατρείο στην Πετρούπολη. Αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ειδικεύτηκε στην Παιδιατρική, στην Κλινική Παναρκαδικού Νοσοκομείου και στην Κλινική του "Τζάνειου" Νοσοκομείου Πειραιώς καθώς και στη Μονάδα Εντατικής Νοσηλείας Νεογνών του Μαιευτηρίου "Έλενα Βενιζέλου" και στη Μονάδα Παιδοενδοκρινολογίας της Α' Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Νοσοκομείο Παίδων "Αγία Σοφία". Επίσης ειδικεύτηκε στις Μονάδες Παιδοαλλεργίας, Παιδοπνευμονολογίας, Παιδονευρολογίας, Αναπτυξιακής Παιδιατρικής, στην Γ' Πανεπιστημιακή Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Γενικό Νοσοκομείο "Αττικόν", καθώς και στην Παιδοδερματολογία στην Α' Πανεπιστημιακή Κλινική Δερματολογίας & Αφροδισιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Νοσοκομείο "Ανδρέας Συγγρός". Είναι κάτοχος των διπλωμάτων Neonatal Life Support, Advanced Pediatric Life Support, European Pediatric Life Support και Στέλεχος εκπαίδευσης στο μητρικό θηλασμό. Το ιατρείο είναι πλήρως εξοπλισμένο και διαθέτει βιβλιοθήκη και χώρο παιχνιδιού για τη δημιουργική απασχόληση των μικρών μας φίλων, καθώς και χώρο μητρικού θηλασμού, χώρο προετοιμασίας βρεφικού γεύματος και αλλαξιέρα για άνεση στη φροντίδα των μικρών βρεφών. Παρέχει εξατομικευμένες υπηρεσίες όπως, παρακολούθηση της ψυχοκινητικής ανάπτυξης, εμβολιασμούς, συμβουλευτική για προβλήματα σχολείου, συμπεριφοράς, διατροφής, ενημέρωση και συμβουλευτική υποστήριξη για μέλλοντες γονείς, ενημέρωση εγκύου για θέματα μητρικού θηλασμού, καθώς και υποστήριξη για την τεχνική του θηλασμού. Κεντρική φιλοσοφία της ιατρού είναι η αγάπη προς το παιδί και η παροχή ολιστικής φροντίδας υγείας στο παιδί και την οικογένειά του. Στόχος της είναι να βρίσκεται δίπλα στους γονείς όταν την χρειάζονται, κατευθύνοντάς τους προς την έγκαιρη και σωστή διάγνωση, σεβόμενη πάντα τις ξεχωριστές ανάγκες των παιδιών. Σε ένα όμορφο και ευχάριστο περιβάλλον, που αγκαλιάζει το παιδί για να νιώθει ασφαλές και χαρούμενο, έχετε την δυνατότητα να μιλήσετε με τη γιατρό για ζητήματα που σας προβληματίζουν γύρω από την υγεία και την ανάπτυξη των παιδιών σας.
Μπακογεώργου Χαρά
Παιδίατρος