Η Κουβαρά Αγγελική είναι Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια με ιδιωτικό γραφείο στο Χαλάνδρι. Αποφοίτησε από το Τμήμα Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου και συνέχισε με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών τις μεταπτυχιακές τις σπουδές στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Εκπαιδεύτηκε στην Υπαρξιακή Συστημική Προσέγγιση στην "Αντίστιξη", υπό την καθοδήγηση των παιδοψυχιάτρων-ψυχοθεραπευτών, Καραγιάννη Δημήτρη και Καραγιάννη Ελένη. Είναι μέλος του Συλλόγου Ελλήνων Ψυχολόγων και της Ελληνικής Εταιρείας Συστημικής Θεραπείας (ΕΛΕΣΥΘ). Απέκτησε κλινική εμπειρία στο Σισμανόγλειο Νοσοκομείο, στην Νευροψυχιατρική κλινική "Αθηνά" και σε άλλες δομές. Είναι συνεργάτης στον μη κερδοσκοπικό σύλλογο ΓΟΝ.ΙΣ, στον ιστότοπο του οποίου, συνέταξε το άρθρο περί ανακοίνωσης διαζυγίου σε παιδιά. Εργάστηκε στην Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου Βριλησσίων και στα δημοτικά Πολυϊατρεία του Δήμου Χολαργού από τον Οκτώβριο του 2010 και μέχρι σήμερα προσφέρει ως εξωτερικός συνεργάτης τις υπηρεσίες της. Προσφέρει τις υπηρεσίες σε θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού Εφήβων και Συμβουλευτική στον Δήμο Βριλησσίων. Ίδρυσε το κέντρο Ψυχή και Λόγος, ένα σύγχρονο κέντρο Ψυχοθεραπείας και Λογοθεραπείας που αφορά το παιδί, τον ενήλικα, το ζευγάρι και την οικογένεια.