Ο Κόγκας Νικόλαος είναι Χειρουργός Οφθαλμίατρος Ενηλίκων & Παίδων με ιδιωτικό ιατρείο στον Άγιο Δημήτριο. Σπούδασε στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών και ειδικεύθηκε στην Οφθαλμολογία στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών "Ο Ευαγγελισμός", του οποίου είναι Επιστημονικός Συνεργάτης έως και σήμερα, λαμβάνοντας άρτια επιστημονική κατάρτιση ενώ συνεργάζεται και με την Οφθαλμολογική Κλινική Υπαπαντή. Επιπροσθέτως, εξειδικεύθηκε στη Χειρουργική του Οφθαλμού έχοντας στο ενεργητικό του μεγάλο αριθμό χειρουργικών επεμβάσεων. Στο ιδιωτικό ιατρείο του, έναν άρτια και σύγχρονα εξοπλισμένο χώρο, μέσα από την μακρόχρονη χειρουργική του εμπειρία, είναι σε θέση να προσφέρει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες, τόσο στο διαγνωστικό, όσο και στο θεραπευτικό τομέα, αντιμετωπίζοντας οποιαδήποτε οφθαλμολογική πάθηση.