Η Καλατζή Μαρία είναι Διαιτολόγος - Διατροφολόγος με γραφεία στον Πειραιά και στην Ελληνορώσων (Κέντρο Διατροφής "Body Heal & Balance"). Είναι απόφοιτη του τμήματος Διατροφής και Διαιτολογίας του Αλεξάνδρειου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Θεσσαλονίκης (ΑΤΕΙΘ) και κάτοχος πιστοποίησης στην "Υγεία και Ευεξία (NLP Wellbeing diploma)" από την International NLP Trainers Association (INLPTA). Στα πλαίσια του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών της, πραγματοποίησε την πρακτική της άσκηση στην Κλινική "Metropolitan General", όπου ασχολήθηκε με πληθώρα κλινικών περιστατικών αποκομίζοντας σημαντική εμπειρία. Αξίζει να σημειωθεί πως, έχει εργαστεί ως Διατολόγος - Διατροφολόγος στο Κέντρο Αισθητικής "Medical Esthetic" και έχει διατελέσει επιστημονική συνεργάτις του YourDiet.gr και υπεύθυνη του Τμήματος Διατροφής στο Γυμναστήριο "Live Strong". Σήμερα, συνεργάζεται με το Κέντρο Διατροφής "Body Heal & Balance". Στα πλαίσια της συνεχούς κατάρτισης και εκπαίδευσής της, έχει παρακολουθήσει πολυάριθμα συνέδρια και ημερίδες πάνω σε θέματα διατροφής. Στα υπερσύγχρονα γραφεία της, παρέχει εξατομικευμένες υπηρεσίες που άπτονται σε όλο το φάσμα της Διαιτολογίας - Διατροφολογίας ενώ εξειδικεύεται στην εφηβική διατροφή, στην αθλητική διατροφή και στο nutrition coaching.