Η Γιαγκίνη Γερασιμούλα είναι Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια με ιδιωτικό γραφείο στη Νέα Φιλαδέλφεια. Είναι απόφοιτη του τμήματος Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου και έχει ειδικευτεί στη Γνωσιακή - Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία από την Εταιρεία Γνωσιακών και Συμπεριφοριστικών Σπουδών (ΕΓΣΣ). Έχει, επίσης, εκπαιδευτεί στην Εστιασμένη στο Τραύμα Γνωσιακή - Συμπεριφοριστική Θεραπεία ενώ στα πλαίσια της συνεχούς κατάρτισής της, έχει συμμετάσχει σε πληθώρα επιμορφωτικών σεμιναρίων και εργαστηρίων, όπως τη θεραπεία αποδοχής και δέσμευσης, συμπεριφοριστικές τεχνικές, εγκληματολογική ψυχολογία, αγχώδεις διαταραχές σε παιδιά και εφήβους και σχολική ψυχολογία.Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν την Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή (OCD) και τις χαρακτηρολογικές διαταραχές και τα τελευταία χρόνια εργάζεται σε κέντρα ειδικών θεραπειών ως ψυχολόγος ασκώντας ατομική ψυχοθεραπεία εφήβων και ενηλίκων, αλλά και συμβουλευτική γονέων.