Η Χορομίδου Δανάη είναι Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια με ιδιωτικό Κέντρο Ψυχοδράματος και Προσωπικής Ανάπτυξης "Ψυχοκίνηση" στην Αγία Παρασκευή. Είναι απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και εκπαιδεύτηκε στο Ψυχόδραμα στο Ψυχοδραματικό Κέντρο Ανάπτυξης Προσωπικότητας, στο οποίο σήμερα είναι μέλος και Επιστημονικός Συνεργάτης. Στα πλαίσια της συνεχούς επιμόρφωσης και εκπαίδευσής της, έχει παρακολουθήσει πληθώρα συνεδρίων και σεμιναρίων όπως το βιωματικό σεμινάριο Playback theatre ώστε να αναπτύξει τη σύνδεσή της με το σώμα και τις εκφραστικές του δυνατότητες. Έχει εργαστεί ως επόπτρια και εκπαιδεύτρια Ψυχοδραματιστών, με την εποπτεία και τη συνεργασία του Ψυχοδραματικού Κέντρο Ανάπτυξης της Προσωπικότητας και στο Ιατρείο Πόνου του Αρεταίειου Νοσοκομείου ενώ έχει συνεργαστεί με ΜΚΟ και Κέντρα εφαρμόζοντας τη μέθοδο του Ψυχοδράματος και συντονίζοντας ομάδες εφήβων, ατόμων με ψυχωσικές διαταραχές, με νοητική υστέρηση, με διαταραχές πρόσληψης τροφής. Έχει επίσης εργαστεί στη Γραμμή υποστήριξης για τον καρκίνο, αποκομίζοντας πολύτιμη εμπειρία. Στο κέντρο της, αναλαμβάνει ατομικές συνεδρίες και οργανώνει ομαδικά βιωματικά εργαστήρια, για τη διαχείριση αγχωδών διαταραχών, για την αντιμετώπιση φοβιών, εθισμών και ψυχοσωματικών διαταραχών καθώς και για τη βελτίωση της αυτοεκτίμησης και την ανάπτυξη της αυτογνωσίας.