Η Χονδροδήμου Ιωάννα είναι Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος με ιδιωτικό ιατρείο στον Βόλο. Είναι απόφοιτη της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Università degli Studi di Perugia της Ιταλίας. Με την ολοκλήρωση των σπουδών της, ξεκίνησε την ειδικότητα της Παθολογίας στο Γενικό Νοσοκομείο Βόλου Αχιλλοπούλειο και συνέχισε με την ειδικότητα της Δερματολογίας στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας, όπου και την ολοκλήρωσε. Στα πλαίσια της συνεχούς επιμόρφωσής της, έχει συμμετοχή σε πολυάριθμες εργασίες στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας και έχει παρουσιάσει εργασίες σε ελληνικά και διεθνή δερματολογικά συνέδρια. Επιπροσθέτως, διατελεί μέλος της Ελληνικής Δερματολογικής και Αφροδισιολογικής Εταιρείας και της Ευρωπαϊκής Δερματολογικής Εταιρείας. Στο υπερσύγχρονο και πλήρως εξοπλισμένο ιδιωτικό ιατρείο της, παρέχει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες για κάθε δερματολογική πάθηση ενηλίκων και παίδων, ασκώντας κλινική και αισθητική Δερματολογία και διασφαλίζοντας την καλύτερη δυνατή περίθαλψη και εξυπηρέτηση για τους ασθενείς.