Ο Σιμιγιάτος Χρήστος είναι Ουρολόγος - Ανδρολόγος με ιδιωτικό ιατρείο στο Νέο Ηράκλειο. Είναι απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης και ειδικεύτηκε στην Ουρολογία στο Γενικό Νοσοκομείο Πειραιά "Τζάνειο". Στα πλαίσια της συνεχούς κατάρτισής του, έχει ολοκληρώσει τη μετεκπαίδευσή του στην Ουρολογία και τη Νεφρολογία στο Royal Free Hospital της Αγγλίας. Αναφορικά με την επαγγελματική εμπειρία του, έχει διατελέσει Διευθυντής της Ουρολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου Φυλακών Κορυδαλλού "Άγιος Παύλος" και επιμελητής στο Metropolitan Hospital. Επιπροσθέτως, συνεργάζεται με τη Βιοκλινική Αθηνών, την Κεντρική Κλινική Αθηνών και τη West Athens Clinic. Στο σύγχρονο και πλήρες εξοπλισμένο ιατρείο του, σε ένα περιβάλλον φιλικό και άνετο, αναλαμβάνει πληθώρα περιστατικών, συνδυάζοντας την επαγγελματική του γνώση με την πολυετή του εμπειρία.