Η Βαλσαμίδου Φωτεινή είναι Γενικός Ιατρός, Ομοιοπαθητικός με ιδιωτικά ιατρεία στη Γλυφάδα και στο Παγκράτι. Αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ειδικεύτηκε στη Γενική Ιατρική στο Κέντρο Υγείας Μαρκόπουλου και στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών "Κοργιαλένειο - Μπενάκειο". Εκπαιδεύτηκε στην Ομοιοπαθητική στη Διεθνή Ακαδημία Κλασικής Ομοιοπαθητικής (ΔΑΚΟ) ενώ συμμετέχει σε πολυάριθμα μετεκπαιδευτικά σεμινάρια Ομοιοπαθητικής με στόχο τη συνεχή εξέλιξή της. Στο ξεκίνημα της ενασχόλησής της συνεργάστηκε με κορυφαία κέντρα Ομοιοπαθητικής στην Αθήνα. Πλέον, στα ιδιωτικά ιατρεία της, προσφέρει εξατομικευμένη αντιμετώπιση παθήσεων, όπως άγχος, διακοπή καπνίσματος, κατάθλιψη, κρίσεις πανικού, παχυσαρκία, γαστρεντερικές διαταραχές, διαταραχές εφηβείας, κεφαλαλγία, λοιμώξεις, μυοσκελετικές παθήσεις και ψωρίαση.