Η Νοικοκύρη Αναστασία είναι Χειρουργός Οδοντίατρος με ιδιωτικό οδοντιατρείο στα Ιλίσια. Είναι απόφοιτη της Ανωτάτης Οδοντιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Φιλιππούπολης και παρακολούθησε πρόγραμμα σπουδών Ακίνητης Προσθετικής και Κινητής Προσθετικής, στο τμήμα της Προσθετικής στην Οδοντιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο οποίο διετέλεσε και Επιστημονική συνεργάτις. Εργάσθηκε ως Οδοντίατρος στο 401 Γενικό Στρατιωτικό Νοσοκομείο Αθηνών και στη συνέχεια στο 417 Νοσηλευτικό Ίδρυμα Μετοχικού Ταμείου Στρατού (ΝΙΜΤΣ), όπου έλαβε μέρος ως βοηθός σε χειρουργεία. Επίσης, εργάσθηκε στο Γναθοχειρουργικό τμήμα του Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών "Ο Ευαγγελισμός", αποκομίζοντας πολύτιμη εμπειρία. Η κυρία Νοικοκύρη έχει εργαστεί στο παρελθόν σε ιατρεία και κλινικές στο κέντρο των Αθηνών, και στα πλαίσια της συνεχιζόμενης εκπαίδευσής της, έχει έντονη επιστημονική δραστηριότητα σε διεθνή και πανελλήνια συνέδρια.