Ο Φιλόπουλος Δημήτριος είναι Χειρουργός Οδοντίατρος με ιδιωτικό ιατρείο στον Γέρακα. Είναι πτυχιούχος της Οδοντιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με κλινική εξειδίκευση στην Περιοδοντολογία και κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών στη Βιολογία Στόματος του ίδιου πανεπιστημίου. Ασκεί την κλινική Οδοντιατρική από το 1999 με γνώμονα πάντα την καλύτερη δυνατή φροντίδα του στόματος των ασθενών του, εφαρμόζοντας τις τελευταίες εξελίξεις της επιστήμης και εστιάζοντας πάντα στις ιδιαιτερότητες του κάθε ασθενή. Η εξειδίκευσή του αφορά στη θεραπεία της ουλίτιδας και της περιοδοντίτιδας, με έμφαση στη διατήρηση των δοντιών στο φραγμό και στην τοποθέτηση οστεοενσωματούμενων εμφυτευμάτων, αλλά και τη διατήρηση των τελευταίων σε άριστη κατάσταση στο στοματικό περιβάλλον.